понедељак, 18 децембар 2017
    Izabrani lekar

Изабарани лекар је лекар опште медицине,  педијатар, гинеколог, стоматолог кога Ви добровољно бирате и који се брине о Вашем здрављу.

Fizička aktivnost

ИНВЕСТИРАЈТЕ У СВОЈУ БУДУЋНОСТ, БУДИТЕ ФИЗИЧКИ АКТИВНИ!

Zdrava ishrana

ЗДРАВА ИСХРАНА ЈЕ ПУТ ДО ДУГОВЕЧНОСТИ!

Preventivni pregled

ПРЕВЕНТИВНИМ ПРЕГЛЕДОМ ШТИТИМО НАШЕ ЗДРАВЉЕ И ОПХОДИМО СЕ ОДГОВОРНО ПРЕМА НАШЕМ ОРГАНИЗМУ

Sreća je zdravlje

БУДИТЕ ЗДРАВИ СРЕЋНИ И НАСМЕЈАНИ. ЗДРАВЉЕ ЈЕ НАЈВЕЋЕ БОГАТСТВО.

Dom zdravlja Bor

ДОБРО ДОШЛИ У ДОМ ЗДРАВЉА БОР

Служба Хитне медицинске помоћи

Начелник службе: др Зоран Станојловић, доктор медицине.

Главни техничар: Бојан Билановић, мт

Особље :

7 лекара, од тога 2 лекара специјалисте и 1 лекар на специјализацији.

15 медицинских техничара, 2 виша медицинска техничара.

Служба хитне медицинске помоћи Бор покрива територију Општине Бор која има  км² са преко 14 насеља укључујући и сам Бор. Сама општина и борски округ спадају у ред географски пространијих у Србији. По попису из 2011. Општина Бор је имала 34 670 становника. Овај податак треба знати јер је битан за сагледавањеједне овако специфичне службе, која има у основи задатак  да што пре стигне до онога коме је неопходна медицинска помоћ. СХП својим радом покрива  овакво географски разуђено подручје, где су поједина села удаљена и педесетак километара од Бор, док је путна инфраструктура у највећем броју случајева јако лоша!

Рад саме службе подразумева хитно медицинско збрињавање пацијената амбулантно и на терену, здравствено васпитни рад са пацијентима, стално инсистирање на едукацији запошљених и увођење новина у раду, транспорт пацијената до борске болнице по налогу изабраног лекара и отпусте пацијената у оквиру Опште болнице Бор као и транспорт  пацијената ка вишим медицинским инстанцама на републичком нивоу. Ванредно, Служба хитне помоћи пружа и медицинско обезбеђење масовних скупова, спортских догађаја, места погођених природним непогодама,  а такође може вршити и едукацију заинтересованих који због природе посла морају знати основе пружања прве помоћи.

Служба хитне медицинске помоћи Бор опремљена је у складу са важећим стандардима за рад једне овакве службе. Под тим  сеподразумева нова, комплетно опремљена возила савременим апаратима за реанимацију, ЕКГ апаратима, аспираторима, респираторима,  средствима за имобилизацију, сетовима за извођење порођаја, апаратима за мерење нивоа шећера у крви, пулсним оксиметрима, кардиолошким столицама, као и  инхалатором у амбуланти.

Медицинске услуге које се пружају  подразумевају лекарски преглед уз рађење ЕКГ-а, по индикацијама и одређивање нивоа шећера у крви, пулсну оксиметрију. Сви чланови у екипи Хитне помоћи  оспособљени су за извођење кардиопулмоналне реанимације. а сходно датом случају екипе пружају помоћ у виду оксигенације, аспирације, интубације, имобилизације, превијања, давања потребне терапије путем ињекција, инхалације...

У циљу едукације сама служба поседује и тренажне лутке на којима се може вежбати правилно извођење спољне масаже срца, вештачког дисања, интубације, дефибрилације и интравенског давања ињекција. Лекари службе  оспособљени су за пружање тренинга техничарима и возачима службе али и другом медицинском особљу.

Медицинско обезбеђивање догађаја који не спадају у редован рад службе попут музичких, спортских и других масовних окупљања, екипе Службе  хитне помоћи пружају по постојећем ценовнику.

Служба хитне помоћи свакодневно врши транспорт пацијената чије здравствено стање не дозвољава другачији вид превоза  на контролне прегледе до болнице по налогу изабраног лекара.

Пацијенти треба да знају да се заказивање таквог транспорта такође обавља позивањем броја 194, при чему могу да назову сваког радног дана у 07:00 часова на дан када је потребно обавити преглед. Заказивање унапред од неколико дана  оваквог  транспорта није потребно.

Унапред се заказује једино транспорт пацијената ван  Пирота, путем упута за прегледе у клиничким центрима Ниш, Београд и другим центрима, када је потребно заказивање, најбоље одмах по добијању упута, како би сама служба што рационалније организовала распоред транспорта.

Уколико вам је потребна медицинска помоћ !!!

- Постоји неколико начина на које можете себи да помогнете-

Позовите локалну апотеку

Посетите лекара опште праксе

Позовите 194 за савет

Уколико је ситуација хитна, упутите се директно у ургентно пријемно одељење и превезите се таксијем или јавним превозом - возило хитне службе неће вас брже превести до одредишта.

Уколико позовете 194 за ситуацију која није хитна, одлажете помоћ некоме коме је заиста потребна, тако што задржавате диспечера 194 или заузимате преко потребно возило.

Уколико је ситуација хитна останите смирени и позовите 194, добицете диспечера и њему ће бити потребне следеће информације:

Број телефона са кога зовете

Колико људи је повређено и разлог вашег позива

Тачна адреса и број на који возило треба да стигне

Неко препознатљиво одредиште, уколико не знате адресу

Постоји још неколио ствари којима можете помоћи вашој екипи Хитне помоћи да брже стигне до вас:

Проверите да ли је кућни број јасно видљив

Уколико живите на имању, проверите да ли на улазу у имање постоје јасни знаци куда треба да иду

Ако живите у згради, проверите да ли ради лифт

Склоните на сигурно кућне љубимце

Останите прибрани - тим хитне службе је ту да вам помогне

Припремите се, прочитајте поново ова упутства како бисте диспечеру и екипи дали праве информације.

Бор; Николе Коперника 2-4.

Тел. 194

Тел: 030/432-777, локал 628.